15-01-2020

PRZEGLĄD PRASY

 

KALENDARIUM

14-01-2020

PRZEGLĄD PRASY

 

KALENDARIUM

13-01-2020

PRZEGLĄD PRASY

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „NATO na to nic. Polska także nie”: W oficjalnym komunikacie NATO po rozmowie prezydenta Donalda Trumpa oraz sekretarza generalnego Jensa Stoltenberga, można przeczytać że politycy rozmawiali o sytuacji w regionie i roli NATO. Ustalili również, że Sojusz może bardziej działać na rzecz regionalnej stabilności i walki z międzynarodowym terroryzmem. Czy Polska będzie musiała wzmocnić swoje siły na Bliskim Wschodzie? „Donald Trump wezwał Sojusz do zwiększenia obecności na Bliskim Wschodzie. Polskie zaangażowanie, jeśli się zwiększy, to na pewno nie szybko [...] Jak już będziemy musieli zwiększyć nasze zaangażowanie, to moglibyśmy się postarać np. o to, by dowodzić misją NATO w Iraku. Takie postulaty były już zgłaszane - mówi jeden z naszych rozmówców.”


Marta Urzędowska, Piotr Andrusieczko, Gazeta Wyborcza, „Iran: To my zestrzeliliśmy ukraiński samolot”: Iran przyznał się do omyłkowego zestrzelenia samolotu pasażerskiego ukraińskich linii lotniczych. „Irańskie władze przyznały się po kilku dniach kluczenia do zestrzelenia pasażerskiego boeinga należącego do ukraińskich linii lotniczych. Kanada i Ukraina żądają ukarania winnych, a w Teheranie na ulice wyszli obywatele. [...] Mohammad Dżawad Zarif, który próbował obarczyć winą za katastrofę Amerykanów. <<Smutny dzień. Oto wstępne wyniki wewnętrznego śledztwa sił zbrojnych: do tragedii doprowadził ludzki błąd popełniony w momencie kryzysu wywołanego amerykańskim awanturnictwem>> - komentował.”


Waldemar Skrzypczak, Wprost, „Śmierć generała”: Felieton byłego dowódcy wojsk lądowych na temat ostatnich wydarzeń na Bliskim Wschodzie. „Widmo wojny udało się odsunąć. Czy na długo? Trudno wyrokować. Ale na pewno na tak długo, dopóki nie dojdzie do konfrontacji dwóch głównych graczy: USA i Chin. Dla nas, Polaków, ważne jest, że bezpieczeństwo naszych żołnierzy, którzy wypełniają misję szkoleniową w ramach wsparcia wojsk irackich przez NATO, jest niezagrożone.”


Jakub Mielnik, Wprost, „Wojna na niby”: Komentatorzy na całym świecie uspakajają, że konflikt amerykańsko – irański nie przekształci się w globalny konflikt zbrojny. „Obawy przed szybkim wybuchem wielkiej wojny z Iranem okazały się przesadzone. Omyłkowe zestrzelenie ukraińskiego samolotu pasażerskiego nad Teheranem to dla Irańczyków wygodny pretekst do wycofania się z gróźb rozpętania konfliktu, którego nie mają szans wygrać. [...] Putin może za to do woli bawić się teraz w rozjemcę, co szczególnie przyda mu się w Europie, która kompletnie przespała irański kryzys. [...]”


Piotr Milewski, Newsweek, „Na granicy wojny”: Eksperci ds. Bliskiego Wschodu spodziewają się globalnej aktywizacji wszystkich organizacji zbrojnych i terrorystycznych lojalnych wobec irańskich ajatollahów oraz ataków wymierzonych nie tylko w amerykańskicj żołnierzy, dyplomatów, przedsiębiorców, turystów, lecz również obywateli innych krajów NATO - w tym polskich. „Donald Trump chce zmusićIran do rewizji porozumienia nuklearnego, ale udało mu się jedynie zdestabilizować Bliski Wschód i narazić USA na wojnę z regionalnym mocarstwem [...] Irański minister spraw zagranicznych Dżawad Zarif oświadczył, że wobec <<aktu wojny>> jego kraj nie zamierza przestrzegać układu nuklearnego i przystępuje do wzbogacania uranu z wykorzystaniem pełni mocy przerobowych. W odpowiedzi Amerykanie nie dali Zarifowi wizy na przyjazd do teoretycznie eksterytorialnej nowojorskiej siedziby ONZ.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „6. MBOT zaprasza w swoje szeregi”: Już w lutym rusza kolejne szkolenie w ramach projektu „Ferie z WOT", dedykowanego przede wszystkim do młodych ludzi, które uczą się lub studiują. „W czasie zimowej przerwy w nauce oferujemy szkolenie podstawowe zakończone złożeniem przysięgi wojskowej. 6. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej zaprasza do wstąpienia w swoje szeregi w czasie ferii zimowych. Szkolenie rozpocznie się 8 lutego i potrwa do 23 lutego 2020 r. - informuje rzecznik prasowy 6. MBOT ppor. Jolanta Maciaszek.”


Grzegorz Kucharczyk, Nasz Dziennik, „Lekcja <<polityki realnej>>”: Analiza sytuacji geopolityczne na Bliskim Wschodzie po eskalacji konfliktu amerykańsko – irańskiego. „Prezydent Donald Trump zaprosił wszystkie mocarstwa, w tym Rosję i Chiny, do negocjacji nowego układu z Iranem w sprawie jego zbrojeń nuklearnych statnie wydarzenia na Bliskim i Środkowym Wschodzie są poglądową lekcją, jak wygląda brutalna Real- politik, czyli ścieranie się interesów mocarstw w regionie od Morza Śródziemnego do Zatoki Perskiej.”

Renata Krupa – Dąbrowska, Rzeczpospolita, „Taniej szybki internet”: Już niedługo internet szerokopasmowy będzie tańszy i bardziej dostępny również w mniejszych miejscowościach? „Samorządy mają czas do 25 stycznia na zmniejszenie stawek opłat za zajęcie pasa drogowego. W tym celu muszą zmienić swoje uchwały. Część już to zrobiła.”


Parkiet, „Wielki strach przed powtórką z aukcji LTE”: Jakie będą rezultaty po zakończeniu konsultacji projektu aukcji 5G? „W miniony piątek kwadrans po godzinie 16.00 minął termin na składanie stanowisk w ogłoszonych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej konsultacjach dokumentacji aukcji częstotliwości 3,4-3,8 GHz, czyli pierwszej w Polsce aukcji pasma dla sieci 5G.”

KALENDARIUM

Polska:

1919 - Pod naciskiem mocarstw zachodnich Polska wycofała wojska ze Spiszu i Orawy. W zamian Czechosłowacja zezwoliła na tranzyt broni do Polski przez swe terytorium.

1982 - Stan wojenny: powołano Ogólnopolski Komitet Oporu.

Świat:

1918 - Wojna domowa w Rosji: Krymski Pułk Konny został rozgromiony przez wojska bolszewickie w bitwie nad rzeką Almą.

1940 - Dokonano oblotu radzieckiego myśliwca Jak-1.

1942 - Bitwa o Atlantyk: niemieckie U-Booty rozpoczęły ofensywę u wschodnich wybrzeży USA (operacja „Paukenschlag”); Dokonano oblotu pierwszego seryjnie produkowanego śmigłowca, amerykańskiego Sikorsky R-4; Po raz pierwszy w momencie zagrożenia katapultował się pilot samolotu (Niemcy); Wojna na Pacyfiku: zwycięstwo wojsk japońskich nad holenderskimi w bitwie o Manado na Celebesie.

1943 - Adolf Hitler ogłosił decyzję o rozpoczęciu wojny totalnej.

1949 - I wojna arabsko-izraelska: rozpoczęły się tajne negocjacje pokojowe na greckiej wyspie Rodos.

1972 - Prezydent Richard Nixon zapowiedział ewakuację wojsk amerykańskich z Wietnamu.

1991 - W wyniku ataku armii radzieckiej na Litwinów oblegających wieżę telewizyjną w Wilnie zginęło 14 osób, a 400 zostało rannych.

1993 - W Paryżu podpisano Konwencję o zakazie broni chemicznej.

2012 - U wybrzeży wyspy Giglio zatonął włoski statek wycieczkowy Costa Concordia, w wyniku czego zginęły 32 osoby, a 64 zostały ranne.defence24.pl

11-01-2020

PRZEGLĄD PRASY

Philipp Fritz, Gazeta Wyborcza, „Polska się zbroi. Więcej nowoczesnych czołgów niż w Niemczech i we Francji łącznie?”: Przedruk artykułu z niemieckiego tytułu „Die Welt” na temat zwiększających się zbrojeń polskiej armii oraz wykluczeniu Polski z europejskich projektów obronnych. „Polska chce być traktowana nie tylko jako potencjalny odbiorca sprzętu obronnego, ale także jako partner. Ze względu na dynamiczny rozwój gospodarczy Warszawa staje się coraz bardziej pewna siebie w Europie i prowadzi niezależną politykę przemysłową. Polska chce korzystać z technologii i know-how partnerów UE. Stąd chęć uczestnictwa w projekcie czołgu MGCS. Berlin miał jednak wiele złych doświadczeń z dużymi projektami europejskimi, takimi jak Eurofighter czy samolot transportowy A400M.”


Marta Urzędowska, Gazeta Wyborcza, „Czas na mediacje Unii”: Czy dojdzie do eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie? „Amerykanie sami doradzili Iranowi atak na bazy - to właśnie proporcjonalna odpowiedź, na jaką liczyli. Na tym raczej koniec wzajemnego dawania sobie po twarzy, bo jeśli dojdzie do eskalacji, to nie uda się jej zatrzymać”


Hubert Kozieł, Parkiet, „Co szykują ajatollahowie?”: Analiza rynków ropy naftowej po ostatnich wydarzeniach na Bliskim Wschodzie. „Jeżeli konflikt zostanie utrzymany w określonych granicach, to rynek naftowy odczuje go w małym stopniu. Być może gdyby generał Sulejmani żył, ryzyko wojny byłoby większe.”


Rafał Stefaniuk, Nasz Dziennik, „Tygiel Bliskiego Wschodu”: Wywiad z Witoldem Waszczykowskim, byłym ministrem spraw zagranicznych, oraz byłym ambasadorem Polski w Iranie w latach 1999 – 2002. „[...] w najbliższym czasie. Teheran szybko nie przystąpi do jakichkolwiek negocjacji ws. programu nuklearnego. Nie wierzę w to, że usiądą do stołu negocjacyjnego z Amerykanami w jakiejkolwiek innej sprawie. Wrogość wobec USA jest podstawą doktryny politycznej tego państwa od początku irańskiej rewolucji islamskiej. Z kolei wierzę, że możliwa jest deeska- lacja tego konfliktu.”

 

KALENDARIUM

Polska:

1917 – Ignacy Jan Paderewski przedstawił koncepcję utworzenia Stanów Zjednoczonych Polski.

Świat:

1919 – Rumunia zaanektowała Siedmiogród.

1923 – Wojska francuskie i belgijskie zajęły Zagłębie Ruhry w związku z zaleganiem ze spłatami reparacji wojennych przez Niemcy.

1942 – Wojna na Pacyfiku: wojska japońskie zaatakowały Holenderskie Indie Wschodnie i holenderskie Borneo.

1944 – Został stracony Galeazzo Ciano i 17 innych dygnitarzy włoskich, skazanych na śmierć za prowadzenie negocjacji z aliantami.

1947 – Dokonano oblotu amerykańskiego myśliwca McDonnell F2H Banshee.

1951 – Utworzono poligon atomowy w Nevadzie.

1962 – W bazie radzieckiej Floty Północnej w mieście Polarnyj doszło do wywołanej pożarem eksplozji 11 torped na okręcie podwodnym dalekiego zasięgu z napędem diesel-elektrycznym B-37, która uszkodziła też znajdujący się obok okręt podwodny S-350. W katastrofie śmierć poniosło 59 członków załogi B-37, 19 członków załogi S-350 i 44 inne osoby.

1998 – W wiosce Sidi Hammad leżącej 30 km na południe od Algieru islamscy terroryści zamordowali co najmniej 120 osób.

2002 – Do amerykańskiej bazy Guantanamo przywieziono pierwszych jeńców podejrzanych o terroryzm.

2011 – Dokonano oblotu chińskiego myśliwca wielozadaniowego Chengdu J-20.

2013 – Wojna domowa w Mali: rozpoczęła się francuska wojskowa operacja reagowania kryzysowego.


Świat:

1960 - Otwarto Centrum Wyszkolenia Kosmonautów (od 1969 roku im. J. Gagarina) w Gwiezdnym Miasteczku pod Moskwą.

1975 - Rozpoczęła się załogowa misja kosmiczna Sojuz 17.

1985 - Radziecka sonda Wega 1 przeleciała obok Wenus.

2007 - Chiny przeprowadziły pierwszą udaną próbę zestrzelenia satelity. defence24.pl

10-01-2020

PRZEGLĄD PRASY

Izabela Kacprzak, Rzeczpospolita, „Polski kontyngent wróci z Iraku?”: W środę dyplomacja Iranu i prezydent USA zapowiedzieli, że nie będą eskalować działań przeciwko sobie. Sytuacja po ataku rakietowym na amerykańskie bazy wojskowe, wydaje się stabilizować na Bliskim Wschodzie. „Nasi żołnierze na Bliskim Wschodzie są bezpieczni, ale sytuacja jest dynamiczna - twierdzą polskie służby. Czy ma jeszcze sens misja szkoleniowa w Iraku? [...] w Iraku stacjonuje jej kontyngent szkoleniowy (a nie bojowy) złożony z blisko 270 polskich żołnierzy i pracowników, który m.in. szkoli milicję iracką czy zabezpiecza stary sprzęt z czasów misji stabilizacyjnej.”


Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, „Załoga nie poprosiła o pomoc”: Pojawia się coraz więcej pytań o przyczyny katastrofy samolotu pasażerskiego w Iranie. Czy doszło do zestrzelenia boeinga? „Przyczyny katastrofy samolotu Irańczycy będą wyjaśniać z Ukraińcami, Kanadyjczykami i Szwedami. W Kijowie coraz popularniejsza jest teoria o trafieniu irańską rakietą.”


Kamila Biedrzycka, Super Express, „III wojna światowa będzie, ale jeszcze nie teraz”: Wywiad z byłym dowódcą wojsk lądowych, generałem Waldemarem Skrzypczakiem. „Na pewno globalnego konfliktu nie będzie i wynika to z wystąpienia prezydenta Donalda Trum- pa, który wyraźnie spuścił z tonu. Widać jasno, że posłuchał swoich doradców, że nie warto eskalować, napinać mięśni i atakować, że trzeba przejść do działań o charakterze pokojowym.”


Super Express, „Nasi żołnierze powinni zostać w Iraku”: Wywiad z dr. Krzysztofem Liedlem, ekspertem ds. bezpieczeństwa z Collegium Civitas. „Obojętnie czy ich bezpieczeństwo jest, czy nie jest zagrożone, ich obecność w Iraku nie wynika z naszej fanaberii, ale ze zobowiązań sojuszniczych. Jeżeli jest taka potrzeba, by nasi żołnierze tam byli i realizowali tę misję szkoleniową, to nie mam wątpliwości, że powinniśmy tam zostać.”


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Tańce Rosomaków”: Wywiad z byłym dowódcą generalnym rodzajów sił zbrojnych, gen. Mirosławem Różańskim. „Podkreślam: nie jestem przeciwnikiem OT, tylko sposobu ich formowania, które odbywało się kosztem innych rodzajów sił zbrojnych. [...] Dla ministra Błaszczaka wojsko to przedmioty niezbędne do realizacji polityki partyjnej, a nie państwowej. Defilady czy tańce rosomaków na stadionie to nie jest racjonalne wzmacnianie naszych zdolności bojowych. A prezydent Duda temu wszystkiemu przyklaskuje.”


Gazeta Polska Codziennie, „Kryzys amerykańsko-irański w polskim Sejmie”: Wczoraj o godz. 9 parlamentarzyści zasiadający w komisji ds. służb specjalnych zebrali się na posiedzeniu niejawnym, aby omówić sytuację na Bliskim Wschodzie. „Szefowie Służby Wywiadu Wojskowego i Agencji Wywiadu przedstawili wczoraj w Sejmie członkom komisji ds. służb specjalnych informację o sytuacji na Bliskim Wschodzie. Z kolei minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że proces deeskalacji postępuje. - Wkrótce żołnierze w Iraku wznowią działania szkoleniowe - wyjaśnił szef MON.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Iran może trafić w Polskę”: Analiza irańskiego arsenału uderzeniowego. „Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej Iranu dokonał z wtorku na środę ataku rakietowego przy użyciu pocisków balistycznych krótkiego zasięgu Fateh-313 na dwie irackie bazy wojskowe, w których stacjonują m.in. żołnierze amerykańscy. Pociski wykorzystane w środowym ataku były jednymi z wielu rodzajów pocisków balistycznych, którymi dysponuje Islamska Republika Iranu. Jedne z nich dzięki swojemu zasięgowi mogłyby teoretycznie dotrzeć do Polski.”


Wiktor Młynarz, Gazeta Polska Codziennie, „Trump postawił na deeskalację”: Wiceprezydent Mikę Pence ujawnił, że amerykański wywiad uzyskał informacje, że irańscy dowódcy dostali rozkaz powstrzymania się od kolejnych działań, ale na razie nikt nie wie, ilu z nich posłucha następcy zabitego generała. „Po środowym irańskim ataku rakietowym na amerykańskie bazy w Iraku wiele osób obawiało się, że stanie się on początkiem otwartej wojny pomiędzy oboma państwami. Wszyscy niecierpliwie czekali na oficjalną przemowę Donalda Trumpa. Kiedy w końcu ją wygłosił, okazało się, że prezydent USA postawił jednak na deeskalację.”


Dorota Kowalska, Polska The Times, „Waszczykowski: Moskwa i Pekin nie będą umierać za Teheran”: Wywiad z byłym ministrem spraw zagranicznych, Witoldem Waszczykowskim. „Iran nie ma sojuszników - jest krajem osamotnionym, niemającym przyjaciół. Tworzy w związku z tym sojusze nie tyle z państwami, co z organizacjami, takimi jak Hezbollah, czy Harnaś. Ich przyjaciółmi są przede wszystkim szyici, którzy stanowią 10 procent muzułmanów”


Anita Czupryn, Polska The Times, „Severski: Nie widzę szans na eskalację militarną”: Wywiad z pisarzem i byłym oficerem polskiego wywiadu, Vincentem Severskim. „Irańczycy, moim zdaniem, będą tu bardzo powściągliwi. Na tyle, na ile czuję i znam ten świat, to nie będzie żadnych gwałtownych ruchów, radykalnych działań. Powiem więcej: myślę, że w Teheranie bardziej się teraz martwią o to, żeby nie zaczęły działać samotne wilki, które pokrzyżowałyby szyki. Dlatego że samotne wilki, czyli zbuntowani samotni terroryści, którzy mogą uderzyć w Europie, w Stanach Zjednoczonych, mogliby teraz przynieść sprawie irańskiej, ajatollahom więcej szkody niż korzyści. Ta gra jest rzeczywiście bardzo delikatna.”

 

KALENDARIUM

Polska:

1935 – Zwodowano trałowiec ORP Mewa.

1991 – 10 policjantów zginęło w katastrofie śmigłowca Mi-8 w Bieszczadach.

Świat:

1920 – Wszedł w życie Traktat wersalski.

1921 – Wojna grecko-turecka: zwycięstwo wojsk tureckich w bitwie pod Inönü.

1923 – Wojska litewskie wkroczyły do administrowanego przez Ligę Narodów Okręgu Kłajpedy.

1943 – Front wschodni: pod Stalingradem Armia Czerwona rozpoczęła decydujące uderzenie na znajdujące się w okrążeniu wojska niemieckie.

1965 – 18 marynarzy zginęło w wyniku zatonięcia polskiego drobnicowca MS Nysa u wybrzeży Norwegii.

1966 – Indie i Pakistan podpisały w Taszkencie 10-punktową deklarację pokojową przewidującą m.in. wycofanie wojsk na pozycje sprzed wojny o Kaszmir we wrześniu 1965 roku.

1968 – USA utraciły podczas nalotów w Wietnamie 10-tysięczny samolot.

1970 – Radziecki okręt podwodny K-8 prawdopodobnie rozmieścił zaporę z 20 min nuklearnych w Zatoce Neapolitańskiej.

1989 – Rozpoczęła się ewakuacja interwencyjnych wojsk kubańskich z Angoli.

1994 – Podczas szczytu NATO w Brukseli został przyjęty program Partnerstwo dla Pokoju.

2009 – Lotniskowiec USS George H.W. Bush wszedł do służby w US Navy.

2013 – Wojna domowa w Mali: rozpoczęła się bitwa o Konnę.


Wojciech Moskal, Gazeta Wyborcza, „Lot na Marsa nas zabije?”: Eksperyment naukowców z NASA objawił kolejny problem w projekcie wysłania człowieka w podróż kosmiczna na Marsa. „Okazało się, że podróż kosmiczna, przebywanie w stanie nieważkości, jest w stanie zahamować normalny przepływ krwi, a nawet sprawić, by czasami krew ta płynęła w odwrotnym kierunku! Zaobserwowaliśmy to u sześciu astronautów. To duży problem, jeżeli rozpatrujemy go w kontekście długo trwających misji, jak np. ta planowana na Marsa - mówił wówczas dr Michael Stenger z Laboratorium Układu Krążenia w Centrum Kosmicznym Johnsona w Houston [...]”


Krzysztof Jóźwiak, Rzeczpospolita, „Polska w kosmosie”: Polscy uczeni od najstarszych dziejów przyczynili się do rozwoju astronomii, również mieli bezpośredni wkład w podbój kosmosu. „W połowie XVII w. na ośrodek naukowy o znaczeniu europejskim w dziedzinie badań nad kosmosem wyrósł Gdańsk. Stało się tak głównie za sprawą badań prowadzonych przez Jana Heweliusza (1611-1689) dysponującego własnym, świetnie wyposażonym obserwatorium astronomicznym, ulokowanym na dachach trzech należących do niego kamienic w centrum miasta.”

Świat:

1904 - Amerykański astronom Raymond Smith Dugan odkrył planetoidę (521) Brixia; Niemiecki astronom Max Wolf odkrył planetoidę (522) Helga.

1968 - Amerykańska sonda Surveyor 7 wylądowała na Księżycu.

1969 - W kierunku Wenus została wystrzelona radziecka sonda Wenera 6.

1978 - Rozpoczęła się załogowa misja Sojuz 27 na stację orbitalną Salut 6.

2015 - Po raz pierwszy w historii lotów kosmicznych odzyskano główny stopień rakiety kosmicznej podczas startu. Dokonała tego rakieta Falcon 9 firmy SpaceX, której główny stopień udanie wylądował na platformie na Atlantyku. defence24.pl

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>